BCWMC Logo

Our Members

Staff

Administrator

Engineers

Counsel

Laura Jester
Keystone Waters, LLC
952-270-1990
Email Laura
16145 Hillcrest Lane
Eden Prairie, MN 55346
Commission Engineer:
Barr Engineering Company
4300 MarketPointe Drive, #200
Minneapolis 55435

Karen Chandler, P.E.
(952-832-2813)
Email Karen

Jim Herbert, P.E.
(952-832-2784)
Email Jim

Len Kremer, P.E.
(952-832-2781)
Email Len
David Anderson
Kennedy & Graven
470 U.S. Bank Plaza
200 South Sixth Street
Minneapolis 55402
612-337-9274

Email David

Deputy Treasurer:
Susan Virnig, Golden Valley, 7800 Golden Valley Road, Golden Valley 55427, 763-593-8010 (Fax: 763-593-8109) Email Susan

Recorder:
Laura Jester, BCWMC Administrator, Keystone Waters, LLC, 16145 Hillcrest Lane, Eden Prairie, MN 55346, 952-270-1990 Email Laura

Commissioners


Commissioners

Alternates

Crystal (2024)
Joan Hauer
763-310-5330
Email Joan
Committees: Education, Plan Steering Committee
Terri Schultz
612-701-0485
Email Terri
Committees: Education
Golden Valley (2024)
Paula Pentel
763-522-6628
Email Paula
Committees: Administrative Services, Education

Roxanne Biidabinokwe
Gould
763-843-9891
Email Roxanne
Committees: Education
Medicine Lake (2024)
Clint Carlson
763-242-6645
Email Clint
Committees: Budget

Shaun Kennedy
651-260-0916
Email Shaun

Committees: Budget, Plan Steering Committee
Minneapolis (2025)
Michael Welch, Vice Chair
612-385-6885
Email Michael

Committees: Administrative Services, Plan Steering Committee
Jodi Polzin
612-998-3758
Email Jodi

Committees: Budget, Plan Steering Committee

Minnetonka (2025)

Maryna Chowhan
612-207-3523
Email Maryna

Committees: Education


Stacy Harwell
612-916-0121
Email Stacy
Committees: Plan Steering Committee, Education

New Hope (2025)
Jere Gwin-Lenth
763-544-0546
Email Jere
Committees: Administrative Services
Jennifer Leonardson
763-205-5695
Email Jennifer

Committees: Education


Plymouth (2026)
Catherine Cesnik, Chair
571-275-7757
Email Catherine
Committees: Administrative Services, Budget, Education, Plan Steering Committee
Dr. Monika Vadali
612-325-9056
Email Monika
Committees: Education, Plan Steering Committee

Robbinsdale (2026)

Wayne Sicora
763-522-8165
Email Wayne

Committees: Budget


Bob Stamos
612-702-4843
Email Bob
Committees: Education


St. Louis Park (2026)
RJ Twiford
612-791-7013
Email RJ
Committees: Education, Administrative Services


David Johnston
612-802-0805
Email David

BCWMC Committees:

BCWMC Plan Steering Committee:

Commissioners Cesnik, Welch, Hauer; Alternate Commissioners Vadali, Kennedy, Polzin and Harwell; TAC Members Scharenbroich and Eckman; at large community member Linda Loomis

BCWMC Administrative Services Committee Members:
Commissioners Cesnik, Welch, Gwin-Lenth, Pentel, Twiford

BCWMC Budget Committee Members:

Commissioners Cesnik, Anderson, Carlson, Sicora, and Alternate Commissioner Polzin

BCWMC Education Committee Members:
Commissioners Cesnik, Pentel, Hauer, Twiford, and Chowhan; Alternate Commissioners Gould, Leonardson, Stamos, Harwell, Schultz, and Vadali; TAC members Chirpich and Wolf, St. Louis Park resident Angela Lawrence

BCWMC Technical Advisory Committee (TAC) Members:
Ben Perkcy (City of Crystal), Jeff Oliver and Eric Eckman (City of Golden Valley), Liz Stout and Shahram Missaghi (City of Minneapolis), Leslie Yetka and Will Manchester (City of Minnetonka), Nick Macklem (City of New Hope), Ben Scharenbroich (City of Plymouth), Richard McCoy and Jenna Wolf (City of Robbinsdale), Phil Elkin and Erick Francis (City of St. Louis Park)

City Representatives

BCWMC Member Cities - Technical Adivory Committee Members

Crystal

Ben Perkey
Interim Director of Public Works/City Engineer
763-531-1161
Email Ben

4141 N. Douglas Drive
Crystal 55422



Golden Valley

Jeff Oliver
City Engineer
763-593-8034
Email Jeff

Eric Eckman
Public Works Specialist
763-593-8084
Email Eric

7800 Golden Valley Road
Golden Valley 55427

Minnetonka

Will Manchester
Director of Public Works
952-939-8232
Email Will

Leslie Yetka
Natural Resources Manager
952-988-8415
Email Leslie

14600 Minnetonka Blvd
Minnetonka 55345

New Hope

Bernie Weber
Director of Public Works

Nick Macklem
Stormwater Specialist
763-592-6765
Email Nick

4401 Xylon Avenue North,New Hope 55428

Medicine Lake

Gary Holter

Susan Wiese
TAC Member
Email Susan

10609 South Shore Drive,
Medicine Lake 55441
City Phone: 763-542-9701

Plymouth

Michael Thompson
Director of Public Works


Ben Scharenbroich
Water Resources Supervisor
763-509-5527
Email Ben

3400 Plymouth Boulevard,
Plymouth 55447

Minneapolis

Liz Stout
Water Resources Administrator Coordinator
612-673-5284
Email Liz

City of Lakes Building
309 South Second Ave.
Minneapolis 55401

Robbinsdale

Richard McCoy
City Engineer
763-531-1260
Email Richard

Jenna Wolf
Water Resources Specialist
763-531-1248
Email Jenna

4100 Lakeview Avenue North,
Robbinsdale 55422

St. Louis Park

Phillip Elkin
Senior Engineering Project Manager

Erick Francis
Water Resource Manager
952-924-2690
Email Erick

5005 Minnetonka Boulevard,
St. Louis Park 55416